3 pounds : $0.90
--------------------------------------
Divide by 3 :
--------------------------------------
1 pound : $0.30
--------------------------------------
Multiply by 10
--------------------------------------
10 pounds : $3.00
----------------------------------------------------------------------------
Answer: 10 pounds will cost $3.00
----------------------------------------------------------------------------